Jak to ve skutečnosti bylo s kamerami pro záchranku?

Ve čtvrtek 1. února odvysílala Česká televize reportáž o nákupu kamer pro Zdravotnickou záchrannou službu Královéhradeckého kraje (ZZS KHK ) od firmy ACT CZ, která mi dříve patřila. Za záchrannou službu smlouvu na dodávku padesáti kamer do sanitek za celkem 299 950 korun uzavřel loni v prosinci její ředitel a poslanec Jiří Mašek (ANO). Redaktor ČT Vlastimil Weiner v reportáži naznačoval, že šlo o "malou domů" stranických kolegů. Tuto spekulaci nepotvrdil náměstek hejtmana a radní pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09): "Nákup kamer pro potřeby vozidel ZZS KHK byl realizován v souladu s platnou legislativou a vnitřními normami zřizovatele ZZS KHK tedy Královehradeckého kraje. "V zakázce jsme uspořili nemalé peníze. Zároveň bych rád zdůraznil, že Královehradecký kraj disponuje velmi kvalitní a progresivní Záchrannou službou, za což patří díky všem jejím zaměstnancům."

Podle ředitele Maška ZZS KHK byla ve standardním poptávkovém řízení vybrána ze čtyř nabídek ta nejlepší. "Ostatní nabídky byly až násobně dražší," uvedl Mašek. Nákup bezpečnostních kamer do sanitek byl podle něj plánovanou investicí z Fondu zábrany škod, která byla podle zkušeností z jiných krajů nastavena na objem 1,3 milionu korun. "Protože finální cena byla oproti plánu na investici o asi jeden milion nižší, bylo možné na základě souhlasu fondu za ušetřené peníze pořídit vozidlo pro inspektory provozu," dodal Mašek. Odbor zdravotnictví kraje byl podle něj o všem informován.

Řízení vyhrála firma ACT CZ z Dobrušky, jejímž jednatelem a majoritním vlastníkem jsem byl do 19. prosince já. Firmu jsem po zvolení do Poslanecké sněmovny převedl na svého syna Adriana Sadovského, proto abych se mohl naplno věnovat práci ve sněmovně. Na dotaz redaktorky Seznamu Michaely Rambouskové jsem řekl, že příště bych na případný střet zájmů určitě upozornil. Lepší než pak dementovat takováto nepodložená nařčení a to i přesto, že podle oslovených právníků o střet zájmů nešlo. "Byla to veřejná zakázka. Šlo o technické řešení a ne o stranickou příslušnost."

(čtk, seznam, zr)